GALJOTOV POZABLJENI DNEVNIK

https://eucbeniki.sio.si/slo8/2362/A3_1steklenica.jpg

                  

                                                 sredi morja, 3. 5. 1566 

Dragi dnevnik, 

naj povem ti že kar na začetku, ko boš to bral, me več ne bo.  

Še lastnega imena  se ne spomnim, kaj šele dneva, leta. Vem le, da sem galjot na galeji sredi širnega oceana. Spomnim se le svoje družine in bogatega kopna. Hčer in sina imam. Hčer se bo kmalu poročila, sin pa novo mašo bo pel. Strto srce pa kljub temu jaz, galjot, imam.

Naj povem svojo zgodbo tebi, da vedel boš, kakšno je to človeštvo. 

Bil je navaden dan, sončen, lep in nasmejan, a jaz sem bil obtožen umora županove hčere. Dobro vem, da sam oče jo je, saj sram ga je bilo njene hudobije in pohlepnosti. Jaz tako in tako nisem imel možnosti proti močnim oblastem, zato so me poslali na galejico do smrti ali pa še dlje. Žena moja je bila razočarana, a obljubila mi je, da me bo čakala. Hčer in sin sta se me sramovala, pa čeprav sta vedela, da nisem kriv. 

Prve dni sem še štel na galejici, a potem hitro ugotovil, da mi ne bodo pomagali. Tudi drugi kaznjenci so bili večinoma krivi, pa prav tako niso ničesar naredili. Nekateri so bili tudi ujetniki, ki so se oblastem uprli. Jaz jih nisem videl kot hudobne ljudi, zato smo postali galejski bratje. Večinoma smo si pripovedovali o družini in prejšnjem življenju. Moral sem opravljati najtežjo delo s tisočimi drugimi. Cele dneve smo veslati in norali preživeti s polovico kruha na dan in umazano nepitno vodo. 

Enega dne sem se vojakom postavil naproti, da so pogoji nemogoči, a so me zvezali k jamboru. A ne misli si, da so mi dali samo klofuto. O, ne! Polomili so mi dvanajst prstov, šest na roki in šest na nogi. Počutil sem se, kot da bom umrl, a kljub temu živel. Tisto noč sem moral preživeti zunaj, zagotovo je bila zima, saj poleti ni nikoli tako mrzlo. Čisto sem bil zmrznjen, nisem mogel več zdržati, zato sem pričel moliti in prositi Boga. Prosil sem ga, da bi še enkrat videl dom in stal na suhih tleh. Obljubljal sem mu tri darove: mašni plašč, kelih zlat in glasen zvon. Začel sem prositi veter: “Le vlec, le vlec veter hladan, veter hladan, veter močan!” Nisem vedel, če sanjam, saj je veter zapihal in pred mano je bil mladenič. Ne vem zakaj, ampak sem dobil močni občutek, da ga vprašam, kako je doma, saj že dolgo nisem videl drugih ljudi. Najprej mi je povedal, da me pozna in ve, da sem iz bele Ljubljane. Občutil sem srečo in veselje in se zamislil, če me je prišel rešit. Povedal mi je, da bo moj sin pel novo mašo. Tako sem bil ponosen nanj. Skoraj sem pričel poskakovati, ko mi je še povedal o hčerini zaroki. Komaj sem čakal, da pridem domov. Tukaj pa se ustavi … Ko je prešel na ženo in da ima drugega, sem začutil ponižanje, strah, jezo in predvsem žalost. Pa prav ona mi je obljubila, da me bo čakala. Zakaj, o, Bog, zakaj?  

Zavedel sem se, da se bo tu moja pot zaradi takšne novice končala. Naročil sem mladeniču, naj mojemu sinu odnese zlat kelih, hčeri zlat prstan in moji ženi novico, da živ ni več ubog galjot.  

Tukaj zdaj pišem tebi, da ne boš naredil enake napake. Ne dovoli, da ti majhne stvari stopijo v glavo in živi lepo ter predvsem varno življenje. Tako … 

“Le vlec, le vlec, veter hladan, veter hladan, hudo močan! Veselite se, ve ribice, ker boste pile mojo kri; veselite se, ve ribice, ker boste glodale moje kosti.” 

                                                                  galjot