START UP VIKEND

V petek, 2. 10. 2020, in soboto, 3. 10. 2020, smo pod okriljem SPIRIT Slovenija na naši šoli s pomočjo zunanje sodelavke mag. Barbare Pribožič Leka in njenega asistenta Lana organizirali START UP vikend. Osrednji problem je bil, kako organizirati prireditev ob izdaji slikanic za širšo javnost. Najprej smo si ogledali potencialno prizorišče na trgu v Jurovskem Dolu.

30 sodelujočih učencev je s pomočjo tehnike Design Thinking prvi dan osvajalo orodja razumevanja in s pomočjo orodij pridobivanja idej (za realizacijo dogodka) ter izdelavo prototipov (skic in terminskega in akcijskega plana za dogodek), pripravilo predloge za sam dogodek z orodjem CANVAS. Učenci so v skupinah nabirali ideje za vsebino, lokacijo, število sodelujočih, pripravili tekste, kontaktirali sodelujoče in ljudi, ki bi lahko pomagali pri realizaciji njihove ideje. Pomembno je bilo, da naredijo čim več korakov k dejanski implementaciji njihove ideje. Na START UP vikendu smo tako v skupinah pripravili vsebinske ideje za scenarij, narisali prizorišče, naredili spiske potrebnih aktivnosti ter spisali tudi vse potrebne dokumente in vabila za širšo javnost. Prav tako so se zaključevale ilustracije za slikanico. Učenci devetega razreda bili zadolženi za pripravo večerje in pospravljanje. Pripravili so nam zelo okusne palačinke in sadno solato. Večerni čas smo namenili družabnim igram in ogledu filma Ledene steze. Nato nas je čakalo spanje na ne preveč udobnih ležiščih. V učilnicah smo imeli tudi nepovabljene goste – komarje.

Sobotno jutro se je pričelo s pospravljanjem ležišč, osmo- in sedmošolci so bili zadolženi za pripravo zajtrka. Finale tega vikenda so bile predstavitve idej komisiji in nagrada za najboljše vsebinsko in kvalitativno opredeljeno delo. Učenci so se urili v javnem nastopanju in prezentaciji svoje ideje. Tako smo dobili zmagovalce za najboljši poslovni načrt, zmagovalce za najboljšo prezentacijo, nagrado za največji osebni napredek, zmagovalno ekipo za najustvarjalnejše ideje in zmagovalno ekipo, ki je naredila najboljši CANVAS.

K dodani vrednosti našega vikenda je vsekakor spadalo tudi delo v skupini, piljenje javnega nastopa in dejanska uporaba Canvasa kot metode, ki posameznika dejansko pripelje od ideje do končnega izdelka. Vikend smo zaključili z dramsko igro zmagovalnih zgodb, ki ju bomo objavili v slikanici.

Učenci so povedali, da jim je bil vikend zanimiv, nekaj drugačnega, naučili so se življenjsko uporabnih veščin. Kljub temu da spanje ni bilo preveč udobno, si želijo, da bi takšen vikend še kdaj ponovili.

»Dobre ideje nimajo starosti, imajo le prihodnost.« (Robert Mallet)

Vodji projekta: Ana Šuster Kraner in Mateja Nudl.